OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Již tuto sobotu – 15. září se uskuteční velký celosvětový úklid, při kterém dobrovolníci ve 155 zemích uklidí nepořádek z přírody, pláží, lesů, řek i obcí a měst. V České republice se bude uklízet na více než 450 místech a kromě samotného uklízení chystají organizátoři i řadu doprovodných programů a soutěží.

„Tuto sobotu se miliony lidí po celém světě stanou součástí něčeho fantastického. Lidé z nejrůznějších kultur i náboženství budou spolupracovat a pečovat o Domov, který všichni sdílíme. V době, kdy mnoho lidí mluví o rozdílnosti kultur a mentalit, je krásné vidět, že jsou hodnoty, na kterých se lidstvo shodne. Navíc máme krásné babí léto, počasí přeje výletům do přírody a organizátoři připravují pro dobrovolníky bohatý doprovodný program. Na 15. září se hodně těším,“ říká Jan Bareš z organizace Trash Hero. 

REKLAMA

Jak v Praze

„Máme to štěstí, že jsme se termínem sešli s akcí Zažít město jinak, například po Praze je momentálně 66 akcí úklidových a podobný počet i sousedských slavností, proto zveme dobrovolníky k propojení se sousedy. Od čtyř hodin do večera máme připravenu i základnu pro dobrovolníky v prostorách Bike Jesus na Žižkově, kde si mohou vyrobit voskovaný ubrousek, trvanlivý pytlík na ovoce, zhlédnout film Plastic Ocean, pobavit se u dobré hudby a zejména společně oslavit celosvětový úspěch, kterého byli součástí,“ uvedla Katka Landová z Českého svazu ochránců přírody.

Brno nezůstává pozadu

Na 30 úklidových akcí se chystá v sobotu i v Brně. Naváže na ně EKOden na brněnském Moravském náměstí – akce pro malé i větší děti s řadou soutěží na téma odpady a jejich recyklace. „Pro mládež máme nachystánu ‚recyklační‘ soutěž o ceny a odměna rozhodně nemine ty, kteří se v sobotu dopoledne zúčastní některé z úklidových akcí,“ řekl Miroslav Kubásek z brněnského spolku Ukliďme Česko. Po celé odpoledne bude kromě několika infostánků zaměřených na ekologii k dispozici i nafukovací skluzavka, uskuteční se koncerty dětských interpretů a tahákem jistě bude i vaření z hmyzu s propagátorem entomofágie Petrem Ocknechtem. Krom „aktuálního“ BIOburčáku tak mohou zájemci ochutnat třeba cvrčky na másle, smažené šváby či bource morušového na curry omáčce. Celá akce vyvrcholí večerními koncetry kapel Panthenol a U2 Stay revival pro starší návštěvníky.

ekoden brno plakat UKLIDME CESKO

„Najděte si ve svém okolí úklidovou akci (na www.SvetovyUklid.cz/map) a přidejte se k nám! Nebo dorazte alespoň odpoledne na společenskou část akce. Nudit se určitě nebudete,“ slibují organizátoři.

REKLAMA