Dentální hygiena je základ aneb Jak zdraví úst ovlivňuje celkový zdravotní stav organizmu

Ústa novorozenců a babiček nebo dědečků bývají stejná. Dítě se narodí bez zubů a v ústech seniorů jich už zase mnoho nezbývá, často jsou jejich ústa bezzubá jako ústa vnoučat. Cesta mezi těmito dvěma životními etapami bývá složitá. Na jejím začátku narostou dočasné zuby, které jsou nahrazeny stálým chrupem. Stálé zuby jsou však vystaveny řadě vlivů, a tak téměř každý člověk zná to „potěšení“ ze zubního kazu nebo z nemocí závěsného aparátu zubů (parodontitidy). Většina lidí pak postupně přichází o zuby, i když by to tak být nemuselo.

Číst dál...

Bezplatné ošetření v rakouském Gmündu je stále aktuální

doktor nemocniceDnes můžeme s radostí konstatovat, že pilotní projekt přeshraničního zdravotního ošetření českých pacientů, který odstartoval v únoru tohoto roku, byl úspěšný. Na základě 100% spokojenosti ošetřených pacientů byly formou fondu poskytnuty finanční prostředky na pokračování ambulantního ošetření. Tyto finanční prostředky mají až do odvolání zajistit ambulantní ošetření pacientů v Gmündu.

Číst dál...

Čemu předejít, aby se pro vás exotická dovolená nestala noční můrou

dovolena filipinyPřed každou dovolenou je třeba mít na paměti i zdravotní rizika s tím spojená. Obzvláště při cestování do exotických destinací je třeba brát na zřetel infekční hrozby, především pro malé děti. Stačí pohladit roztomilou kočičku na zahradě luxusního hotelu, a zákeřná infekce může propuknout. Ale uhlídejte malé dítě, říká MUDr. Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Číst dál...

Češi nejsou zatížení škodlivinami více než jiní Evropané

toxicky odpad ikonaStátní zdravotní ústav dokončil rozsáhlou studii, která je součástí evropského projektu COPHES/DEMOCOPHES, zaměřeného na zjišťování chemických škodlivin v lidském těle. V rámci takzvaného humánního biomonitoringu se zkoumaly koncentrace vybraných chemických látek a jejich metabolitů v tělech českých dětí a jejich matek. Poprvé máme díky jednotnému postupu a metodice srovnání s dalšími 16 evropskými zeměmi.

Číst dál...

Proč je tak důležité mrkání?

Mrkání je krátce trvající rychlý pohyb víček, který má reflexní a spontánní původ. Kontaktní čočky vyvolávají při nasazování, vyjmutí a jiné manipulaci tzv. reflexní mrkání (případně při podráždění prachem, větrem, prudkým světlem). Mrkání má více účelů. Roztírá slzný film a pomáhá při jeho výměně, odstraňuje nečistoty. Spolu s lysozymem a relativně nízkou teplotou slzného filmu tak mrkání chrání oko před záněty spojivek.

Číst dál...

Co je Marfanův syndrom?

Marfanův syndrom je poměrně vzácné vrozené onemocnění, které spočívá v poruše pojiva. Své nositele ohrožuje některými komplikacemi, z nichž nejzávažnější je disekce aorty. Nemoc je relativně vzácná, každým rokem se s Marfanovým syndromem v ČR narodí pouze 10 až 12 dětí. JAKÉ JSOU PŘÍČINY, PROJEVY VZÁCNÉHO ONEMOCNĚNÍ, A ZDA SE DÁ VŮBEC MARFANŮV SYNDROM LÉČIT, SE DOZVÍTE UVNITŘ ČLÁNKU V EXKLUZIVNÍM ROZHOVORU SE SPECIALISTKOU NA GENETIKU A DIAGNOSTIKU MARFANOVA SYNDROMU.

Číst dál...

Jarní úklid zažene depresi a dodá tělu spoustu vitamínů

Probouzí se jaro a společně s ním i touha po očistě a regeneraci. Netýká se to jen našeho těla, ale také prostředí, ve kterém žijeme. Voňavý a čerstvě uklizený byt se může stát lékem; vždyť už naše babičky věděly, že na úklid a očistu je právě jaro tím nejlepším obdobím. Zimu je třeba vyhnat nejen ze všech zákoutí domova, ale také z vlastního těla. Jarní gruntování domácnosti i duše se stalo také heslem značky Concept, která přichází s řadou užitečných produktů přímo vybízejících k jarnímu úklidu. S jejich pomocí se dá rychle vysmýčit celý byt a tělu můžete dopřát vitamínovou bombu, která probudí všechny smysly a spolehlivě zažene jarní únavu.

Číst dál...

REKLAMA