archeologie na hranicich ikonaMuzeum Vysočiny Jihlava, p. o. připravuje výstavu s názvem „ARCHEOLOGIE NA HRANICÍCH MEZI ČECHAMI, MORAVOU A RAKOUSKEM. Pravěké až novověké dějiny jižních Čech, Vysočiny, jižní Moravy a Dolního Rakouska“. Na malém prostoru ve výstavním sále MVJ, Masarykovo nám. 57 a v průjezdu domu č. 58 v MVJ v tzv. mázhauzu budou prezentovány vybrané archeologické nálezy pocházející z Vysočiny, jižních Čech, jižní Moravy a Dolního Rakouska.

Výstava je rozdělena do šesti bloků podle jednotlivých období: 

REKLAMA

1. Čas lovců a sběračů (paleolit a mezolit), archeologické nálezy pravěkých kamenných nástrojů a surovin, z nichž se vyráběly, z Moravskokrumlovska a Vysočiny

2. Čas zemědělců (neolit, eneolit), archeologické artefakty ze Štěpánovic u Třebíče, závěr neolitu – kultura s moravskou malovanou keramikou, prezentována bude známá „štěpánovická venuše“ – keramická soška ženy. Archeologické nálezy – především keramické nádoby nalezené na tzv. Palliardiho hradisku u Vysočan na Znojemsku.

3. Čas kovotepců, prezentovány budou nálezy z doby bronzové a železné: kamenné, kovové a keramické artefakty z Březnice u Bechyně v jižních Čechách. Zajímavostí bude vcelku zachovalý bronzový meč ze Smilovic u Týna nad Vltavou. Dále jsme vybrali nálezy z keltských hrobů v Blučině u Brna – k vidění bude celá jedna výbava „bojovnického“ – mužského kostrového pohřbu a výběr ženských šperků z Maloměřic u Brna. Zajímavostí jsou lité kovové nánožníky a náramky a sapropelitové (švartnové) šperky. 

4. Dobu dějinnou reprezentují nálezy z doby římské, především předměty denní potřeby římského města na Dunaji – Carnunta u Bad-Altenburgu a Petronellu v Dolním Rakousku.

5. Vrcholný středověk (12.–15. století) prezentují nálezy z Jihlavy – keramická pec ze 13.-14. století nalezená s kompletní vsádkou v Křížové ulici č. 14 a celé tvary keramických nádob získané výzkumem jihlavských jímek, dále nálezy získané záchranným archeologickým výzkumem hornicko – hutnického areálu „Cvilínek“ u Černova na Hornocerekvicku.

6. Archeologie novověku (raný a mladší novověk) je zastoupena nálezy funerálního charakteru, především nálezy s devocionálií z kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě a také z kláštera v Nové Říši.

Výstava mapuje pravěké, středověké a novověké osídlení Českomoravské vrchoviny s přesahem do okolních příhraničních regionů: jižních Čech, Dolního Rakouska a jižní Moravy. 

Je podpořena „Operačním programem  Evropské územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013. Evropská unie a „Evropským fondem pro regionální rozvoj:  Porta Culturae. Pořadatelem výstavy je  Muzeum Vysočiny Jihlava, p. o., kurátoři: Mgr. David Zimola, Bc. Marek Krutiš a Pavla Lajtkepová, DiS. Bude zahájena vernisáží 27. 6. 2013 v 17:00 v Muzeu Vysočiny Jihlava, kde potrvá od 28. 6. do 25. 8. 2013.


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz